Redningsmannskaper leter etter overlevende i ruinene av et diskotek i Santo Domingo i Den dominikanske republikk. Foto: AP / NTB

Minst 113 døde i takkollaps på nattklubb i Den dominikanske republikk

Tallet på døde har steget til 113 etter at taket på et diskotek raste sammen i hovedstaden Santo Domingo i Den dominikanske republikk natt til tirsdag.

Publisert Sist oppdatert

– Dødstallet har i morges steget til 113, sier Juan Manuel Méndez, som er direktør for landets nødetater, onsdag.

Godt over 150 ble skadet, har redningstjenesten opplyst tidligere.

– Vi fortsetter med å rydde unna i ruinene og lete etter folk. Vi kommer til å lete utrettelig, sa Méndez da.

Tirsdag sa han at myndighetene regnet med at flere som var i live, fortsatt lå i ruinene av diskoteket Jet Set. Redningsmannskapene har hørt lyder og pekt seg ut tre spesifikke deler av ruinene. Mer enn 370 redningsmannskaper har bidratt i letingen.

Uklar årsak

Det er ikke klart hva som forårsaket hendelsen.

Mellom 500 og 1000 mennesker var inne i nattklubben da katastrofen inntraff like før klokka 0.44 lokal tid, ifølge lokale medier. Det er plass til 700 sittende og rundt 1000 stående.

– Norges ambassade i Havanna arbeider sammen med det honorære konsulatet i Santo Domingo for å undersøke status. Så langt har ikke utenrikstjenesten grunn til å tro at norske borgere er rammet av denne alvorlige hendelsen, skriver seniorrådgiver Mathias Rongved i UD til Nettavisen.

Musiker døde

Guvernøren i Montecristi, Nelsy Cruz, er blant de døde. En av de skadede er merengue-musikeren Rubby Pérez, som var på scenen da taket kollapset.

Pérez' manager, Enrique Paulino, sier at taket raste sammen en time etter at konserten startet ved midnatt, og at saksofonisten i gruppa var blant dem som mistet livet.

– Det var plutselig. Jeg trodde det var et jordskjelv, så jeg la meg på bakken og dekket hodet mitt, sier hun.

President Luis Abinader har erklært tre dagers landesorg.

Powered by Labrador CMS