En jord- og steinskred gikk over riksvei 13 ved Oaldskår onsdag ettermiddag. Foto: Statens vegvesen / Handout / NTB
Vegvesenet ber folk vurdere om de må kjøre på Vestlandet – ras og farlige forhold
– Vi bør alle vurdere om de virkelig må ut på veien, skriver Statens vegvesen i en pressemelding som henvender seg til folk på det uværsrammede Vestlandet.
– Det er svært sjelden at vi går ut med denne typen budskap, men nå finner vi det riktig, sier avdelingsdirektør Svenn Finden i Statens vegvesen i pressemeldingen.
Det ligger en såkalt atmosfærisk elv over Vestlandet, og som fører med seg store mengder nedbør og mye vind. Onsdag gikk varselet ut på mellom 80 og 120 millimeter nedbør på et døgn.
Ingen personer er meldt skadet, men uværet har fått store konsekvenser for veinettet og flere steder er folk evakuert fra hjemmene sine på grunn av ras.
– Vi ber alle om å vurdere om de virkelig må ut på veien. Situasjonen er uavklart i hele Vestland. Terrenget er vannmettet, det regner fortsatt og flomtoppen i vassdragene er ikke nådd. Det er mye overvann på veiene. Det er fare for alle typer skred. Vi ber innstendig alle om å vurdere om de må ut på veien i kveld og i natt, sier han.
Ras og skred mange steder
Tidligere onsdag gikk det et sørpeskred mellom Myrdal og Hallingskeid på Bergensbanen, som har ført til at strekningen er stengt i alle fall fram til torsdag formiddag.
I bygda Stette i Ålesund kommune er ni boliger evakuert og 13 isolert i forbindelse med et jordskred. Et annet skred i Ullensvang kommune, like ved bygda Eitrheim, har ført til at 28 beboere er evakuert. Det har rast også på Evanger vest for Voss, og mellom to hus i Naustdal i Sunnfjord kommune, ifølge 110 Vest.
Stengte veier
Listen over stengte veier har etter hvert vokst seg stor. E39 fra Moskog til Skei i Sunnfjord i Sogn og Fjordane er stengt til torsdag formiddag på grunn av flom. Riksvei 13 ved Ylvisåker i Sogndal er stengt grunnet et veiskred, samme vei er også stengt ved Grimshaugen i Voss og ved Okslatunnelen i Ullensvang. Også på en rekke veier som ikke er stengt er det meldt om overvann og oversvømmelser.
– Trafikanter som må ut på veiene i de aktuelle områdene bør sørge for å være godt forberedt. Sjekk vær- og føremeldinger, og hold deg oppdatert underveis, sier Finden.
Ordfører Stig Ove Ølmheim i Sogndal sier til TV 2 at 3800 innbyggere i kommunen er isolert som følge av regn, skred og flom. Leikanger, Balestrand og deler av Norane er uten tilgang til sykehus.
Kommunen har nå satt krisestab.
– I kveld er det tryggest å unngå ferdsel på veiene så langt det lar seg gjøre. Det er opprettet legevakt på Leikanger, og ambulansebåt er på vei innover fra kysten. Jeg vil også oppfordre alle til å melde fra til kommunen dersom man observerer noe i nærmiljøet sitt, sier Ølmheim.
Flere steder isolert
Også i Luster har værproblemene ført til stengte veier. Veien er stengt både i retning Fortun og mot Marifjøra på grunn av to jordras, som betyr at Gaupne og store deler av Luster er isolert, skriver NRK.
– Det skal ikke være passasje. Det er rasfare, sier trafikkoperatør Christian Strømmen.
En ny vurdering gjøres torsdag klokken 12.
Luster-ordfører Andreas Wiese sier til NRK at kommunens kriseledelse møttes klokken 21 for å diskutere situasjonen.
– Situasjonen er ganske alvorlig når vi får så mye nedbør at vi blir avstengt fra resten av verden. Akkurat nå er det ganske uoversiktlig og vi vet ikke hvor det kan komme flere ras, sier Wiese.
Han sier at en bilferge er satt i beredskap og at en ambulansebåt er bedt om å holde seg i nærheten. Legevakten er også bemannet opp.
Flom fører til evakuering
Også Molde satte krisestab, og politiet har onsdag kveld iverksatt evakuering av boliger i Vektergata i Molde sentrum, skriver Molde kommune på sine nettsider.
Bakgrunnen for evakueringen er stor vanninntrenging i boligene.
– Det er en betydelig vannlekkasje eller oversvømmelse. Det er kraftig regn i hele området, men akkurat hvorfor det skjer, er fortsatt litt uavklart, sier operasjonsleder Thomas Arseth Holte til TV 2.
Kommunen har også etablert evakuerte- og pårørendesenter.