Grunnsteinen er lagt ned for 125 nye studentboliger i Trondheim
Torsdag 9. november la Trondheims nye ordfører, Kent Ranum (H), ned grunnsteinen og markerte byggestart for 125 nye studentboliger sentralt på Øya.
Denne artikkelen er over ett år gammel.
Det er SiT, Studentsamskipnaden i Gjøvik, Ålesund og Trondheim, som melder dette i en pressemelding.
Betonmast Trøndelag er totalentreprenør i prosjektet, som er ventet å ha en kostnad på om lag 180 millioner kroner inkludert merverdiavgift og ventes å stå ferdig i andre kvartal 2025.
Prosjektet består av én bygning med et samlet bruksareal på rundt 3.000 kvadratmeter. I den ene fløyen vil 81 studenter få hybler med egne bad, men delt kjøkken og fellesarealer, mens den andre fløyen vil bestå av ett- og toromsleiligheter.
Det gamle bygget på eiendommen i Klostergata 56 har tidligere huset 63 studentboliger, og er nå revet. Det ble oppdaget bevegelser i bygget på grunn av en gjenfylt bekkedal like ved Nidelva, ifølge pressemeldingen, og bekkedalen ble i sin tid fylt med blant annet sagspon fra et gammelt sagbruk på Øya. Det nye bygget settes opp med ny fundamentering, med til sammen 72 pæler ned til 18-22 meters dyp, ifølge prosjektleder i SiT, Håvard Prytz.