Slik ser forslagsstillerne for seg hvordan Nationaltheatret kan utvides og rehabiliteres. Foto: LPO Arkitekter / Handout / NTB
Riksantikvaren omfavner klassisk utvidelse av Nationaltheatret
Riksantikvaren er positiv til forslaget om et nytt, klassisk påbygg ved Nationaltheatret. – Det vil gi et flott byrom, sier riksantikvar Hanna Geiran.
Nationaltheatret åpnet i 1899 og ble tegnet av arkitekt Henrik Bull i nybarokk stil. Nå ønsker en gruppe ildsjeler å utvide teateret med et tilbygg på 2500 kvadratmeter, noe Geiran stiller seg svært positiv til, skriver Klassekampen.
– Det har vært en alvorlig situasjon for dette viktige kulturminnet lenge. Det nyeste forslaget for rehabiliteringen av Nationaltheatret er interessant og spenstig, sier hun.
– Det de foreslår, er å fullføre Henrik Bulls teaterplaner, samtidig som man tilfører noe nytt som fullfører arkitekturen. Det er ganske stilig.
Forslaget innebærer å bygge vestover mot Johanne Dybwads plass, i retning T-banestasjonen. Planene, utviklet av en gruppe med blant andre Ellen Horn og Erik Rudeng, har allerede høstet mye ros. I helgen uttalte politikere fra både Høyre, Venstre, Sp, SV og Frp at de håper regjeringen vurderer dette forslaget på linje med Tullinløkka-alternativet.
Den private arbeidsgruppen samarbeider med LPO Arkitekter. Sivilarkitekt Erik Collett, som også deltar i prosjektet, har tidligere uttalt at påbygget vil fungere som en «byreparasjon» for Oslos historiske sentrum.