Her presenteres den nye regjeringen. Foto: Frode Aga

Jens Stoltenberg blir ny finansminister

Tidligere statsminister Jens Stoltenberg blir finansminister i Jonas Gahr Støres nye regjering som presenteres i formiddag, melder flere medier.

Publisert Sist oppdatert

Støre overtok som leder for Arbeiderpartiet etter nettopp ham. Nå har altså Jens Stoltenberg valgt å komme tilbake i regjering, ifølge kilder til en rekke medier.

Den nye Ap-regjeringen blir presentert i formiddag etter at de formelt blir utnevnt av Kongen i statsråd på Slottet klokka 10.

Dette er endringene i Støres mannskap:

* Jens Stoltenberg (65) fra Oslo etterfølger Trygve Slagsvold Vedum som finansminister, melder en rekke medier. Han har vært leder for Arbeiderpartiet i en årrekke, samt statsminister i to perioder. Fra 2014 til 2024 var han generalsekretær i Nato.

* Astri Aas-Hansen (54) fra Lillesand blir Emilie Enger Mehls etterfølger som justisminister, melder NRK i dag. Hun har vært dommer i Oslo tingrett siden 2017. Aas-Hansen var advokat og partner i Elden i 15 år, fra 2002 til 2017, og var blant annet en av forsvarerne i NOKAS-saken.

* Barne- og familieminister: Lene Vågslid (38) blir framhevet som Støres valg av ny barne- og familieminister. Hun har sittet på Stortinget siden 2010 og er leder for kommunal- og forvaltningskomiteen.

* Statssekretær Sigrun Gjerløw Aasland (46) i Klima- og miljødepartementet blir rapportert å være Norges påtroppende forsknings- og høyere utdanningsminister. Hun har en mastergrad i økonomi og internasjonale relasjoner og var tidligere daglig leder i Miljøstiftelsen Zero.

* Landbruks- og matminister: Stortingsrepresentant Nils Kristian Sandtrøen (36) fra Tynset blir rapportert å være tiltenkt vervet som landbruks- og matminister. Han har tidligere vært Aps landbrukspolitiske talsperson på Stortinget.

* Tore O. Sandvik (55) blir ny forsvarsminister etter Bjørn Arild Gram (Sp).

* Åsmund Aukrust (39) tar over for Anne Beathe Tvinnereim (Sp) som utviklingsminister.

* Arbeiderpartiets partisekretær Kjersti Stenseng blir ny kommunalminister etter Sps Erling Sande, ifølge NRK og Dagbladet.

Partileder Trygve Slagsvold Vedum og Senterpartiet valgte i forrige uke å kaste kortene og trekke seg ut av regjeringen. De fikk ikke gjennomslag for sitt krav om å utsette behandlingen av tre omstridte EU-direktiver på strømfeltet.

Tilbud om flere innrømmelser og andre politiske gjennomslag, var ikke nok til å lokke Sp-folket til å bli værende i regjering, bare rundt åtte måneder før valget.

– Dette er ikke en utgang jeg hadde ønsket meg, sa Støre da regjeringsbruddet var et faktum.

Powered by Labrador CMS