Illustrasjon: LC
Logistic Contractor bygger 800 millioners logistikkbygg for Ahlsell Norge
Logistic Contractor AS (LC) er både byggherre og entreprenør for Ahlsell Norges nye logistikkanlegg på Holmenga i Eidsvoll kommune.
Prosjektet inneholder cirka 62.000 kvadratmeter bygningsmasse og tilsammen cirka 266.000 kvadratmeter tomt. Tomteopparbeidelsen er i full gang, og prosjektet skal stå ferdigstilt i løpet av 2025, opplyser LC i en pressemelding.
Ahlsell har tegnet en bare-house leieavtale på 15 år, og vil betale en årlig leie på cirka 80 millioner kroner. Entreprisekontrakten utgjør cirka 800 millioner kroner uten merverdiavgift. I tillegg vil Ahlsell investere betydelige summer i automasjonsløsninger i bygget, opplyser byggherren og entreprenøren.
– Denne leieavtalen synligjør kjernevirksomheten til LC. Vi har bevisst spesialisert oss på å utvikle framtidsrettede logistikkanlegg med bruk av ny teknologi, optimal innvendig logistikk, høytlager, automatlager og effektive løsninger for utelagring. Både LC og Ahlsell har høye miljøambisjoner, og derfor har vi i felleskap arbeidet for at prosjektet får lavest mulighet CO²-avtrykk ved både oppføring og i drift. Bygget vil bli miljøsertifisert etter Breeam-NOR 6.0 Very Good. Det er planlagt et stort solcelleanlegg, som vil produsere minst like mye strøm som bygget forbruker over året, sier Espen B. Danielsen, landsjef i Logistic Contractor AS i meldingen.
Arbeidet er allerede i gang på tomten, og det nye logistikksenteret er planlagt med en oppstart av produksjon i 2026/27.
– Vi fortsetter å bygge videre på vår fremgangsmåte og sikre utvidelser for et fortsatt offensivt Ahlsell. Gjennom å utvikle virksomhet i Holmenga skaper vi ytterligere merverdier for våre kunder og leverandører. Det er en beslutning som går i linje med vårt kundeløfte for våre kunders hverdag, sier Runar Hansesætre, administrerende direktør i Ahlsell Norge i en pressemelding.
På litt over ett år har LC utviklet hele tomten på Holmenga som ble kjøpt i 2022.
– LC er i dialog med flere leietakere, både norske og internasjonale, som ser etter tilsvarende anlegg i Eidsvoll og andre steder i Norge. Vi har nylig tegnet opsjon på kjøp av ytterligere 190.000 kvadratmeter tomt vis a vis tomten vi nå utvikler for Ahlsell, men vi ønsker fortsatt kontakt med grunneiere med større tomter som ønsker å være med på å utvikle slike framtidsrettede logistikk-anlegg, legger Danielsen til i pressemeldingen.